ALAN ADI(DOMAIN) TESCİLİ


Alan Adı(Domain) Tescili Nedir ?
Bir web sitesi sahibi olabilmeniz için öncelikle bir alan adı (domain name) tescil ettirmelisiniz. Alan Adı Tescil işlemini marka tescili hizmeti gibi düşünebilirsiniz. Tescil hizmeti, belirli bir dönem için haklarını satın almış olduğunuz alan adının kullanım süresi süre boyunca adınıza kaydedilmesini ve farklı kişiler tarafından kullanılmamasını sağlamaktadır. Domain (alan adı) sizin, yada sahip olduğunuz şirketin İnternetteki kimliğidir. İnternette yer almak için baş vurduğunuzda size bir İnternet protokol numarası verilir. Buna IP Adres (İnternet Protokol adres) denilmektedir. 

Alan adınızın uygun, kolay ve hatırlanabilir olması önemlidir.
Sahibi bulunduğunuz firmanız, tanınmış olan soyadınız, markanız için halen alan adı almadıysanız bunu en kısa zamanda gerçekleştirmenizi öneririz. Günümüzde birçok firma bunu zamanında yapmadığı için ya çok yüksek meblağlar ödeyerek isimlerini almak, ya da çok farklı ve uygun olmayan isimler altında firmalarını İnternete açmaktadır.

Domainler genel olarak iki ana gruba ayrılırlar:
1. Uluslararası domainler:
Bu tip domainler ABD’den ICAAN konsorsiyumuna kayıtlı firmalardan alınır. Bu domainler de ilk başvuran alır kuralı geçerlidir. Bu ne demektir? Bu şu demektir. Size veya firmanıza uygun bir domaini sizden önce herhangi birisi başvurmamışsa üzerinize kayıt edebilirsiniz. Şayet alınmışsa; ya alan kişi ile irtibat kurup yüksek meblağlar ödeme durumunda kalırsınız yada farklı bir isimde yeni bir domain alırsınız. 

Bu domainlerin diğer bir özelliği de kayıt sırasında herhangi bir belge istenmemesidir. Bundan dolayı günlük hayatta kullandığımız kelimelerden, şehir ve bölge adlarına, sektörel terimlerden, ünlülerin adlarına kadar her şey domain olarak kaydedilmektedir. Neden kaydediliyor diye aklınıza bir soru geldiyse cevabı şu; bütün bu domainler ilerde lazım olur düşüncesi yüzünden kaydedilmektedir. Yani ilerde çok para eder düşüncesi ile. Uluslar arası domainler uzantılarına göre de sınıflandırılır; en çok bilinen uzantılar .com, .net, ve .org’dur.

2. Coğrafi veya yerli domainler:
Bu domainler de uluslar arası domainler gibi aynı uzantılara sahiptir. Aralarındaki farka gelince. Bu domainler de tescil edildikleri ülkenin internet takısı domainin sonuna gelir.

Örneğin; alan adını Türkiye’den almışsanız domainin sonuna Türkiye’nin internetteki uzantısı .tr eklenir. Bu domainlerin tescil işlemlerini Türkiye’de ODTÜ yürütmektedir. Yerli domainlerde ilk başvuran alır kuralı geçerli değildir. Ayrıca ODTÜ kendisine verilen yetkiyle com.tr, k12.tr ve gen.tr uzantılarında domainde tescil etmektedir.

Gerekli Evraklar Listesi
Ad-Soyad'lı Alan adı tescili
www.adinizsoyadiniz.com.tr veya adinizsoyadiniz.net.tr şeklinde Türkçe karakterler kullanarak tescil yapabilirsiniz AdSoyad.com.tr tescil işlemi esnasında T.C Kimlik Numarası bildirilmesi zorunludur. Aynı isim ve soyad için farklı T.C. Kimlik Numaraları olması halinde ilk gelen alır prensibi ile tescil yapılmaktadır.

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz...


Konuya onu daha önce hiç görmemişsin gibi bak. Her yanıyla incele. Ana hatlarını ellerinle çiz ve kendini onunla doldur...

PAKETLER

Tablomuzda bulunan fiyatlar 01.01.2021 - 31.12.2021 tarihleri arasında geçerli olup günlük dolar kuru üzerinden hesap yapılmaktadır.
Fiyatlarımız 1 yıl için gerçekleşen alımlar içindir. Siteniz faal olduğu her yıl için bu ürünün mevcut yıl ödemesini yapmanız gerekmektedir.
Ödemeyi gerçekleştirmeden önce o günkü kur rakamını e-posta ile öğrenmenizi öneririz. 

Ürün Adı.com .net .org firmaadi.com.tr adsoyad.com.tr
Fiyat18 Dolar18 Dolar18 Dolar38 Dolar38 Dolar

Projeniz mi var? Gelin tanışalım...
         

Subtitle

TELEFON & WHATSAPP

+9 (0) 542 239 23 41
 Pzt - Cuma : 10:00 - 15:00