website templates

Alan Adı Tescilinde 13. Yıl

2006 - 2019


ALAN ADI TESCİLİ

Alan Adı(Domain) Tescili Nedir ?

Bir web sitesi sahibi olabilmeniz için öncelikle bir alan adı (domain name) tescil ettirmelisiniz. Alan Adı Tescil işlemini marka tescili hizmeti gibi düşünebilirsiniz. Tescil hizmeti, belirli bir dönem için haklarını satın almış olduğunuz alan adının kullanım süresi süre boyunca adınıza kaydedilmesini ve farklı kişiler tarafından kullanılmamasını sağlamaktadır. Domain (alan adı) sizin, yada sahip olduğunuz şirketin İnternetteki kimliğidir. İnternette yer almak için baş vurduğunuzda size bir İnternet protokol numarası verilir. Buna IP Adres (İnternet Protokol adres) denilmektedir. 

Alan adınızın uygun, kolay ve hatırlanabilir olması önemlidir.

Sahibi bulunduğunuz firmanız, tanınmış olan soyadınız, markanız için halen alan adı almadıysanız bunu en kısa zamanda gerçekleştirmenizi öneririz. Günümüzde birçok firma bunu zamanında yapmadığı için ya çok yüksek meblağlar ödeyerek isimlerini almak, ya da çok farklı ve uygun olmayan isimler altında firmalarını İnternete açmaktadır.

Domainler genel olarak iki ana gruba ayrılırlar:

1. Uluslararası domainler:

Bu tip domainler ABD’den ICAAN konsorsiyumuna kayıtlı firmalardan alınır. Bu domainler de ilk başvuran alır kuralı geçerlidir. Bu ne demektir? Bu şu demektir. Size veya firmanıza uygun bir domaini sizden önce herhangi birisi başvurmamışsa üzerinize kayıt edebilirsiniz. Şayet alınmışsa; ya alan kişi ile irtibat kurup yüksek meblağlar ödeme durumunda kalırsınız yada farklı bir isimde yeni bir domain alırsınız. 

Bu domainlerin diğer bir özelliği de kayıt sırasında herhangi bir belge istenmemesidir. Bundan dolayı günlük hayatta kullandığımız kelimelerden, şehir ve bölge adlarına, sektörel terimlerden, ünlülerin adlarına kadar her şey domain olarak kaydedilmektedir. Neden kaydediliyor diye aklınıza bir soru geldiyse cevabı şu; bütün bu domainler ilerde lazım olur düşüncesi yüzünden kaydedilmektedir. Yani ilerde çok para eder düşüncesi ile. Uluslar arası domainler uzantılarına göre de sınıflandırılır; en çok bilinen uzantılar .com, .net, ve .org’dur.

2. Coğrafi veya yerli domainler:

Bu domainler de uluslar arası domainler gibi aynı uzantılara sahiptir. Aralarındaki farka gelince. Bu domainler de tescil edildikleri ülkenin internet takısı domainin sonuna gelir.

Örneğin; alan adını Türkiye’den almışsanız domainin sonuna Türkiye’nin internetteki uzantısı .tr eklenir. Bu domainlerin tescil işlemlerini Türkiye’de ODTÜ yürütmektedir. Yerli domainlerde ilk başvuran alır kuralı geçerli değildir. Ayrıca ODTÜ kendisine verilen yetkiyle com.tr, k12.tr ve gen.tr uzantılarında domainde tescil etmektedir.

Gerekli Evraklar Listesi

Ad-Soyad'lı Alan adı tescili

www.adinizsoyadiniz.com.tr veya adinizsoyadiniz.net.tr şeklinde Türkçe karakterler kullanarak tescil yapabilirsiniz AdSoyad.com.tr tescil işlemi esnasında T.C Kimlik Numarası bildirilmesi zorunludur. Aynı isim ve soyad için farklı T.C. Kimlik Numaraları olması halinde ilk gelen alır prensibi ile tescil yapılmaktadır.

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz...

FİYAT TABLOSU

Tablomuzda bulunan fiyatlar 01.01.2019 - 31.12.2019 tarihleri arasında geçerli olup günlük dolar kuru üzerinden hesap yapılmaktadır. Ödemeyi gerçekleştirmeden önce o günkü kur rakamını e-posta ile öğrenmenizi öneririz.
POPÜLER

.com

$ 14/ YIL
+ K.D.V. (%18)

  .net

  $ 14/ YIL
  + K.D.V. (%18)

   adsoyad.com.tr

   $ 35/ YIL
   + K.D.V. (%18)
    POPÜLER

    .com.tr

    $ 40/ YIL
    + K.D.V. (%18)


     DİĞER ÜRÜN ve HİZMETLER

     Sizler için yapabiliceğimiz farklı hizmet alternatiflerini incelemeden karar vermemenizi tavsiye ederiz...

     İnternet Site Tasarımı

     Web tasarım 21.Yüzyılın en büyük iki yeniliğinden birisi olan internetin görsel yüzüdür. İnternet; web tasarımı ile birlikte günümüzde bilgi paylaşımı ve araştırmanın en etkili mecralarından biri haline gelmiştir.

     İnternetin en büyük avantajı hem servis...

     Kurumsal Kimlik Tasarımı

     Kurumsal kimlik, bir kurumun, şirket içi/şirket dışında duruşunu ve davranışlarını temsil etme biçimlerinin tümüne verilen addır.

     Günümüzde birçok kuruluş, artık toplam kalite anlayışını benimsemiş ve kurumsal bir stratejiyle kurumsallığını sunma...

     Responsive(Duyarlı) Site Tasarımı

     Responsive (duyarlı) tasarım gelişen teknolojiler ile birlikte artık web sitesi sahipleri için olmazsa olmaz hale gelmiştir.

     Responsive tasarım temel olarak tek bir web sitesinin kullanıcının girdiği cihaza ve çözünürlüğe göre web sitenin tekrar....

     E-Ticaret Site Tasarımı

     Elektronik ticaret ya da kısaca e-ticaret, 1995 yılından sonra İnternet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır.

     Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin...

     E-Katalog Tasarımı

     E-Katalog, batılı ülkelerde örneklerine rastladığımız online ürün kataloglarının Türkiye’deki ilk ve tek örneğidir.

     Internet ortamında kesintisiz olarak hizmet veren E-Katalog, detaylı teknik bilgi ve dokümanları, ürün seçiminde karar verici... 

     SSL Güvenlik Sertifika Satışı

     SSL network üzerindeki bilgi transferi sırasında güvenlik ve gizliliğin sağlanması amacıyla Netscape tarafından geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür.

     SSL gönderilen bilginin kesinlikle ve sadece doğru adreste deşifre edilebilmesini...

     Sosyal Medya Çözümleri

     Sosyal paylaşım siteleri markalar tarafından keşfedildiği günden beri, pazarlama stratejilerinin de en önemli halkası olmaya başladı.

     1 milyarı aşan kullanıcı sayısıyla Facebook, Twitter ve Pinterest gibi sosyal ağların...

     Arama Motoru Optimizasyonu

     Arama motoru optimizasyonu’nun tek amacı, sitenizin arama motorlarında görünürlüğünü arttırmak, ve bunun sonucunda siteye daha çok trafik çekmektir.

     Arama motoru optimizasyonu’nun başarısı, sadece hangi kelimenin kaçıncı sırada...

     Bu Sayfayı Paylaş!